Jdi na obsah Jdi na menu
 


Článek z besedy o skutečném dění na Ukrajině

19. 8. 2015

Na OV KSČM Blansko proběhla beseda o skutečném dění na Ukrajině

Dne 30. 7. 2015 proběhla v budově sekretariátu OV KSČM Blansko beseda se Stanislavem Serhijenkem – studentem historie na kyjevské univerzitě a aktivistou hnutí Boroťba. Na organizaci besedy se podílel OV KSČM Blansko a KSM. Tlumočení zajistila s. Kosinová z Brna. Besedu doprovázela velmi slušná účast 30 posluchačů.

Stanislav Serhijenko začal besedu krátkým shrnutím života na Ukrajině za prezidenta Janukoviče a jeho Straně regionů. Podle jeho slov byl prezident Janukovič jen loutkou ukrajinských oligarchů. Strana regionů chtěla jít cestou evropské integrace, scházela se s evropskými lídry. Za vlády Janukoviče začal stálý ekonomický úpadek, snižovaly se sociální jistoty.

Strana regionů chtěla započít procesy evropské integrace, ale proti tomu se postavily různé organizace. Byl to také jeden z důvodů vzniku Majdanu.

Když započal Majdan bylo to vyjádření nespokojenosti poměrů na Ukrajině. Majdanu se zúčastnili zástupci různých politických uskupení. Čas plynul a na Majdanu se stále protestovalo. Z různých směrů se začali platit aktivisté, aby na Majdanu dělali provokace. Tyto provokace měly za úkol vyvolat násilí. Propukly neshody v Janukovičově vládě. Stanislav Serhijenko upozornil, že by se měla vypracovat analýza sociálních a politických skupin, které se Majdanu zúčastnily. Provokace totiž byly organizovány od středy do pátku (aby byl zajištěn prostor v televizních kanálech na různé rozbory).

Na vlně provokací Majdanu vznikl Pravý sektor sjednocující ultrapravicové a fašistické organizace. Pravý sektor na svých internetových stránkách začal vyzývat, aby se účastníci Majdanu ozbrojovali a začaly se organizovat další demonstrace. Vláda vyzvala účastníky Majdanu, aby se rozešly. Lidé to odmítli. Na základě těchto skutečností vláda povolila orgánům státní moci použít zbraně. Ovšem střílet nezačala jen policie, nýbrž i příslušníci hnutí Alfa, která útočila na policii.

Na západě Ukrajiny začalo napadání prokuratury a dalších orgánů státní moci. Prezident Janukovič na základě těchto skutečností utekl ze země. Po Janukovičově útěku byli na východní Ukrajině vybráni gubernátoři, kteří byli v opozici proti Janukovičovi. Začaly se ničit sochy V. I. Lenina. Existovaly skupiny, které ničily tyto sochy po celé Ukrajině. Na jihu země vzniklo společenství lidí, které bránily sochy Lenina – to bylo nazváno jako Antimajdan. Pravicové skupiny začaly spolupracovat s dalšími zločineckými organizacemi. Začal se oslavovat Stepan Bandera. Jeho příznivci sedí mj. v současné ukrajinské vládě.

Na Ukrajině také v plné síle pokračuje hon na komunisty. Před parlamentními volbami jim byly vypalovány sekretariáty a znemožňována předvolební kampaň. Nyní se jim zakázalo kandidovat úplně.

Na závěr besedy následovala 30minutová diskuze – kdy se účastníci ptali na zapojení USA do ukrajinského konfliktu, na sympatizanty Banderovců ve vládě, či jak vypadá přechod z Ukrajiny ovládanou centrální vládou do lidových republik Donbasu a Doněcku.

Stanislav Serhijenko shrnul, že nastolení demokracie a bezpečí obyvatel na Ukrajině je v nedohlednu. Tak jako je v nedohlednu vyřešení situace mezi Ukrajinou a lidovými republikami na východě. Také vyjádřil obavu ze vzniku světového ozbrojeného konfliktu.

Bc. Emil Pernica, DiS.

Předseda OV KSČM Blansko