Jdi na obsah Jdi na menu
 


Delegace OV KSČM Blansko navštívila OV Komunistické strany Slovenska v Komárně

31. 3. 2017

Ve dnech 27. 3. – 28. 3. 2017 delegace OV KSČM Blansko ve složení E. Pernica (předseda OV KSČM Blansko), F. Ladič (statutární místopředseda OV KSČM Blansko), M. Koudelová (kandidátka OV KSČM Blansko) a J. Konůpková (jednatelka MěR KSČM Letovice) navštívila Okresní výbor Komunistické strany Slovenska v Komárně, se kterým držíme již dlouhodobě družební a partnerské vztahy. Funkci předsedy tamního Okresního výboru vykonává Pavol Tausk.

 

Město Komárno je od Blanska vzdálené kolem 300 km. Nachází se na jihu Slovenska u maďarských hranic v Nitranském kraji. Ve městě žije okolo 34 000 obyvatel. Při tom až 75 % obyvatel se hlásí k maďarské národnosti. V Komárně je maďarština slyšet na každém rohu, názvy ulic jsou dvojjazyčné.

 

Delegace si předaly tiskové a propagační materiály a zároveň si také vyměnily své zkušenosti ze stranického i veřejného života ve svých zemí.

 

Právě výrazná maďarská menšina (v okolí Komárna ale tvoří většinu), která je nejvíce koncentrována v Komárně a jeho okolí často vytváří pro místní Slováky, kteří jsou na tomto území v menšině problémy a schválnosti. Např. na veřejném zasedání Komárenského zastupitelstva se mluví maďarsky. Primátorem Komárna je László Stubendek ze strany MOST-HÍD, tedy strana, která hájí na Slovensku především zájmy občanů maďarské národnosti a na centrální úrovni je dokonce ve vládní koalici.

 

Komunistická strana Slovenska je bohužel dlouhodobě neparlamentní stranou, a proto téměř nemá vliv na domácí politické scéně. Po celém Slovensku má kolem 8 000 členů a všichni funkcionáři musí svoji práci vykonávat dobrovolně ve svém volném čase.

 

Po prohlídce města, kde je ještě možno spatřit pozůstatky kdysi významného československého přístavu na Dunaji jsme se zúčastnili pietního aktu v nedaleké obci Radvaň nad Dunajom, kde došlo 28. 3. 1945 k vylodění námořní pěchoty sovětské dunajské flotily při osvobozování Československa od fašismu. Za OV KSČM Blansko jsme k památníků položili věnec k uctění památky padlých vojáků s nápisem ,,HRDINŮM A OSVOBODITELŮM DĚKUJE OV KSČM BLANSKO“.

 

Na závěr jsme se s funkcionáři OV KSS Komárno utvrdili ve svých přátelských vztazích a na oplátku jsme pozvali slovenskou delegaci na jednání Okresní konference KSČM Blansko, která se uskuteční v prosinci letošního roku. 

 

Emil Pernica – vedoucí blanenské delegace